Ömer Çolakoğlu

 Microsoft MVP

Başvuru Durumu

Eğitim Özeti

Bu eğitimde uçtan uca MSSQL ile veritabanı sorgulama ve veritabanı programlama anlatılacaktır. Eğitim temel anlamda iki bölümden oluşmaktadır.

1- SQL  ile Veritabanı Sorgulama

Bu bölümde veritabanı, veritabanı yönetim sistemi,ilişkisel veritabanı gibi kavramları ve sonrasında SQL dilini kullanarak veritabanı sorgulama konularının öğretilmesi hedeflenmektedir.

SQL dili günümüz popüler mesleklerinin en çok aranılan özelliklerinden biridir. Hatta Indeed’in 2022 raporunda veri ile alakalı aranan özelliklerde %45 ile SQL ilk sırada gelmekte sonrasında Python ve diğer platformlar gelmektedir.

Bununla birlikte SQL dili tüm veritabanlarının ortak dili ve az bir komuta sahip. Dolayısıyla öğrenmesi kolay bir dil. Ancak iyi sql yazabilmek için analitik düşünce kabiliyetinin gelişmesi gerekiyor. Bu da sql dilini ezber şeklinde değil mantığını anlayarak öğrenmeyi gerektiriyor. Bu noktada gerçek verisetleri ve gerçek hayat örnekleri ile bolca uygulamalı bir eğitim ile ancak bu öğrenme süreci sağlanabiliyor. 

 Bu bölümün sonunda kullanıcılar,

  • Temel sql komutları ile veritabanı sorgulama
  • İlişkisel veritabanı mantığını kurgulama
  • Veritabanı oluşturma
  • Normalizasyon
  • Aggregate functions
  • Join
  • Subquery gibi kavramları öğreneceklerdir.

2- TSQL ile Veritabanı Programlama

TSQL SQL dilinden türeyen SQL Server’ın veritabanı programlama dilidir. TSQL ile SQL’den farklı olarak herhangi bir programlama dilinde yapılabilecek

Döngü, değişkenler, if blokları, dosya yazma/okuma, web servise bağlanma,cursor gibi kavramlar  yapılabilmektedir.

Veritabanı, Veri Bilimi gibi kavramlar ile uğraşanların Veritabanı Programlama kavramına hakim olması gerekir.

Bu bölümde MSSQL’in ana dili olan T-SQL dili ile veritabanı programlama konusu uçtan uca anlatılacaktır.

Her iki eğitimde de konunun rahat anlaşılması adına gerçek senaryolar, gerçek ve Türkçe verisetleri kullanılacak ve bolca uygulama yapılacaktır.

Eğitim İçeriği

 -Giriş
– Kurulum
– Veritabanı İşlemleri
– Veri Tipleri ve Normalizasyon

-SQL Komutları
-SQL ile Veritabanı Sorgulama

-İlişkisel Veritabanı

-T-SQL’e Giriş
-T-SQL Fonksiyonları

-Datetime Fonksiyonları

-Tip Dönüştürme Fonksiyonları 

-Matematik Fonksiyonları

1 Haftalık Ara

-T-SQL ile Veritabanı Programlama

-SQL Server Nesneleri
-User Defined Functions
-Stored Procedure
-Trigger

-Index 
-Cursor
-XML
-JSON
-Uygulamalar

Sıkça Sorulan Sorular

SQL bütün veritabanlarının ortak sorgulama dilidir. Bu sebeple bir şekilde Data Engineer, Data Scientist, Data Analyst, Database Admin gibi veri ile uğraşan bütün meslek ve disiplinlerin kesinlikle bilmesi gereken bir dildir.

SQL dili bir veritabanı sorgulama dili iken veri üzerinde daha fazlasını yapmak için veritabanı programlama bilmek gerekir. MSSQL, Oracle gibi veritabanı sistemleri kendi veritabanı programlama dillerini geliştirmişlerdir. Örneğin MSSQL’in script dili TSQL, Oracle’ınki PLSQL’dir.

Eğer bu diller bilinirse veritabanı programlama işlemleri için başka herhangi bir araca ihtiyaç duymadan bir programlama dili ile veri üzerinde yapılabilecek hemen hemen her türlü işlem yapılabilir.

Bu programda dünyanın en çok kullanılan veritabanı yönetim sistemlerinden olan Microsoft SQL Server üzerinde SQL dili ile veritabanı sorgulama ve T-SQL ile veritabanı programlama konuları anlatılacaktır.

SQL bilmek zaten veri ile alakalı mesleklerde tamamen bir gereklilik iken özellikle Data Science projelerinde sıklıkla yapılan veri önişleme işlemlerini veritabanı sisteminin gücünü ve optimizasyon yeteneklerini kullanarak hızlı ve pratik bir şekilde yapmamızı sağlayan T-SQL ile Database Developer olmak kariyerinizde size çok büyük bir kazanımlar getirecektir.

Bu eğitimde uçtan uca MSSQL ile veritabanı sorgulama ve veritabanı programlama anlatılacaktır.

Bireysel: 8.750 TL

Öğrenci: 7.000 TL
Miuul Bootcamp mezunlarına %20 indirim bulunmaktadır.

Katılımcıların önceden bir sql temelinin olması faydalı olacaktır. Ancak uzun bir bootcamp olduğu için sıfırdan başlanarak ileri seviyeye kadar dersler işlenecektir.

Eğitim iki bölümden oluşacaktır. İlkinde SQL dili temelleri anlatılacak ikinci bölümde ise T-SQL ile veritabanı programlama anlatılacaktır.

Kariyerine Data Analyst, Data Scientist, Database Admin, Data Engineer, Business Intelligence Expert gibi mesleklerle devam etmek isteyen herkes için uygundur. Ayrıca eğitimde Yazılım Geliştiricilerin de bilmesi gereken konular işlenmektedir.

Dersler zoom üzerinde online olarak işlenecektir.

Uygulamalar Microsoft SQL Server üzerinde gerçekleşeceği için Windows tabanlı bir bilgisayar ya da sanal makine kurulumu gerekmektedir.

Bizim önerimiz bilgisayarınız mac de olsa windows da olsa üzerine sanal makine kurulumu ile çalışmanızdır. Bu sayede eğitim boyunca bizimle aynı ortamda işlemler gerçekleştirdiğiniz için sorun yaşamazsınız.

Windows için minimum i3,i5 ayarında bir işlemciye sahip, en az 8 GB ram’e sahip, yine en az 60 GB’lık bir disk alanına sahip bir cihaz ihtiyaçlar için yeterlidir. Sabit diskin SSD olması performansı ciddi şekilde etkilemektedir.

Mac için sanal makine üzerine windows server 2019 kurulumu yapılacak ve yaklaşık 60 GB’lık bir disk alanına ihtiyaç vardır.

 

Önemli Not:

Sertifika: Sadece başarılı katılımcılar için düzenlenecektir. Başarı kriterleri; 1 haftadan fazla devamsızlık yapmamış olmak, 1 haftadan fazla ödev yapmamış olmak ve ara ve bitirme sınavlarında başarılı olmak ara ve final projesinin yapılması gerekmektedir.

Öğrenciler ile paylaşılacak kaynaklar: Eğitim video kayıtları, sanal makine, sunumlar ve derste kullanılan örnek kodlar.

Bulut: Bulut kullanılan derslerde bulut maliyeti katılımcıya aittir. Çok yüksek bir bulut maliyeti beklenmemektedir.

Her türlü sorunuz ve detaylı bilgi için: cevahir@miuul.com 

Paylaşmayı Unutmayın!